Det kræver faktisk ikke altid mange gram eller store guldkæder at skabe et personligt og betydningsfuldt smykke. Nogle gange er det mindet og historien, der vejer tungest – og det helt enkle kan være det smukkeste.
For nogle år siden kom en ung pige forbi mit værksted med en kæde, hun havde fået i dåbsgave. Kæden var knækket og havde ikke været brugt længe. Men hun havde en idé – hun havde selv tegnet et lille, skævt hjerte, som hun drømte om at bære som vedhæng. Med hendes fine tegning i hånden smeltede jeg kæden om til en lille guldklump og savede hjertet ud af det.



Resultatet blev et sødt og personligt smykke – med masser af betydning og et helt særligt udtryk, som kun hendes hjerte har. Det er et lille eksempel på, hvor lidt guld der egentlig skal til. For det handler ikke altid om mængde, men om værdi – både den følelsesmæssige og den håndværksmæssige.


Selvfølgelig kommer det altid an på, hvilket smykke du ønsker dig – større designs kræver mere materiale. Men har du ikke helt nok guld, kan vi sagtens supplere med det, der mangler. Det vigtigste er, at vi sammen skaber et smykke, der passer til dig og din historie.
Har du noget gammelt guld liggende? En kæde, en ring eller noget, du ikke bruger – men ikke vil give slip på? Så lad os give det nyt liv. Du er altid velkommen til at booke en tid til en uforpligtende snak i mit værksted – og finde ud af, hvad dit guld kan blive til 💛
0 Comments