Lav jeres egne vielsesringe

Smed jeres egne vielsesringe på mit guldsmedeværksted i Vejle

“perfektheden ligger i at vi har lavet hinandens ringe” og “trust the proces” 

Disse to citatet er mine favorit udtalelser fra et brudepar jeg havde på værkstedet i tidligere i 2024. Brudeparret sætter så flot ord på hvorfor du og din partner skal komme med på værkstedet og lave hinandens vielsesringe. For sidder I med et ønske om selv at lave jeres vielsesringe, er det muligt hos Guldsmed Alice.

Jeg tilbyder to former for vielsesring workshops, hvor I som par kan være med til selv at lave jeres vielsesringe. I kommer med på mit værksted og jeg guider jer igennem hele processen. Der vil være lidt godt til ganen, dejlige forfriskninger undervejs og alle de pauser, I har brug for.

Fælles oplevelse

Workshoppene er en unik oplevelse, hvor I sammen skaber hinandens vielsesringe. I vil have denne fælles oplevelse som evigt minde og det vil give en ekstra dimension til livets ringe. I jeres ringe vil I kunne se og mærke jeres egen indsats – og det gør dem endnu mere værdifulde. Når I selv skaber hinandens vielsesringe, bliver de mere end smykker – de bliver et symbol på jeres kærlighed, tid og dedikation til hinanden. Hver hammermærke og detalje fortæller jeres unikke historie.

Men først skal vi finde ud af hvordan jeres personlige vielsesringe skal se. Book derfor et uforpligtende designmøde. Udfra designet på jeres vielsesringe regner jeg en pris og vurderer hvilken metode du og din partner skal lave jeres vielsesringe. For der er nemlig to måder I kan lave jeres vielsesringe på. I kan sandstøbe jeres vielsesringe eller I kan smede jeres vielsesringe. Læs mere om dem længere nede.

Sandstøb jeres vielsesringe

Den ene workshop er en workshop, hvor I skal sandstøbe jeres vielsesringe udfra en støbemodel. I støber ringene i sølv eller guld alt afhængig af hvilket materiale I ønsker vielsesringene i. I smelter metallet ned i en sandstøbeform. Efter afkøling og rensning filer og sliber I ringene og laver den overflade på ringene som I ønsker. Jeg hjælper og guider jer igennem processen, og ønsker I isætning af sten, er det mig, som udfører arbejdet. I skal afsætte ca. 6 timer, og workshoppen kan afvikles enten på en dag eller hen over to dage alt afhængig af, hvad der passer jer bedst. Det kan være på enten hverdage eller i weekenden.

Du lærer:

  • At støbe efter en voksmodel.
  • Introduktion til at file og slibe.
  • At bruge en micromotor.
  • At polere ringen og lave den overflade I ønsker.

Det praktiske:

  • Vi starter med et designmøde hvor vi finder ud af hvordan jeres ringe skal se ud.
  • Udfra designet regner jeg en pris.
  • Det koster 2.600kr. ud over prisen på vielsesringene. De 2.600kr. dækker forplejning, øvemateriale og ekstra timer som det tager jer at lave ringene.
  • Har i valgt at der skal isættes ædelstene i ringene eller andet pynt, udfører jeg arbejdet og det gør jeg en anden dag. Har I ikke valgt isætning af sten eller pynt oven på ringene, får i ringene med hjem samme dag.
  • Book designmøde 5-4 måneder før jeres bryllup
  • Det er muligt at genanvende arveguld- eller sølvsmykker.
Sandstøb jeres egne vielsesringe hos Guldsmed Alice

Smed jeres vielsesringe

Den anden måde I kan lave jeres vielsesringe på, er hvor I smeder jeres ringe. I får en stang guld, og den skal I valse på skift. I skal bukke, save og lodde ringene sammen. Hun laver hans ring, og han laver hendes ring. Lige som ved Sandstøb jeres vielsesringe, er der frokost og forplejning på workshopdagen. Er vejret til det, nyder vi frokosten ude på terassen.

Jeg guider jer igennem hele processen, fortæller jer step by step hvad I skal gøre og hvordan I skal gøre. I skal blot følge processen og så ender du og din partner med et par smukke vielsesringe I helt selv har lavet.

Ønsker I isætning af sten, udfører jeg fattearbejdet. I skal afsætte ca. 6 timer, og workshoppen kan afvikles enten på en dag eller hen over to dage alt afhængig af, hvad der passer jer bedst. Det kan enten være en hverdag eller i weekenden. Vær i god tid når I ønsker det en lørdag.

Du lærer:

  • At smelte guld til en stang.
  • At forarbejde stangen til en profil jeres ringe skal have
  • At bukke tråd uden og få enderne til at passe sammen.
  • At lodde jeres ringe sammen.
  • Introduktion til at file og slibe.
  • At bruge en micromotor.
  • At polere ringen og lave den overflade I ønsker.

    Det praktiske:

    • Vi starter med et designmøde hvor vi finder ud af hvordan jeres ringe skal se ud.
    • Udfra designet regner jeg en pris.
    • Det koster 2.600kr. ud over prisen på vielsesringene. De 2.600kr. dækker forplejning, øvemateriale og ekstra timer som det tager jer at lave ringene.
    • Har i valgt at der skal isættes ædelstene i ringene eller andet pynt, udfører jeg arbejdet og det gør jeg en anden dag. Har I ikke valgt isætning af sten eller pynt oven på ringene, får i ringene med hjem samme dag.
    • Book designmøde 5-4 måneder før jeres bryllup
    • Det er muligt at genanvende arveguld- eller sølvsmykker.

    Kundeanmeldelse

    kom med på værkstedet og lav hinandens vielsesringe som dette brudepar gjorde

    Find inspiration fra mine færdige vielsesringe

    Svar på dine spørgsmål

    FAQ

    Hvordan foregår det, hvis vi vil have håndlavede vielsesringe?

    I starter med at book et designmøde enten online eller på mit værksted. Her taler vi om hvordan I ønsker jeres vielsesringe skal se ud. Jeg har et udvalg af forskellige ringmodeller vi kan tale ud fra og som kan kombineres på kryds og tværs. Det kan også være i har nogle inspirationsbilleder, som vi taler ud fra. Udfra vores designmøde laver jeg nogle skitser og regner en pris til jer. Jeg giver også et estimat på hvornår jeg regner med at blive færdig med ringene.

    Kan vi selv designe vores vielsesringe?

    Ja, I kan nemlig designe jeres egne vielsesringe hos Guldsmed Alice. Det er en af fordelene ved at kommer til en fagudlært guldsmed.

    Hvilke materialer kan vi vælge imellem?

    I kan bestille jeres vielsesringe i 14kt, 18kt guld samt hvidguld og sølv. De kan laves i en kombination af de forskellige legeringer (rødguld og hvidguld) Har I gamle smykker i gemmerne, kan det genanvendes og I kan få lavet jeres vielsesringe af det. Jeg smelter dog ikke rødguld og
    hvidguld sammen. Det giver en mærkelig farve og er vanskeligt at arbejde med.

    Hvor lang tid tager det at få fremstillet vielsesringe?

    Hele processen fra første designmøde til i står igen på værkstedet og henter jeres vielsesringe, kan det gå et sted mellem 6 og 12 uge. Kom derfor i god tid, da produktionstiden kommer an på hvor mange opgaver jeg i forvejen arbejder på.

    Kan vi få gravering i ringene?

    Ja, jeg udfører også gravering indvendigt i jeres vielsesringe. Jeg har en ring-graveringsmaskine. Da har jeg 4 skrifttyper I kan vælge imellem. Er deres vielsesringe organiske og bølgende i formen, kan de ikke graveres på min ring-graveringsmaskine. Her plejer jeg at håndfræse jeres ønskede indgravering. Det i kan få graveret er op til jer, men der er begrænset plads inden i ringene. De fleste vælger partnerens navn og dato.

    Hvad hvis størrelsen ikke passer?

    Har jeg lavet jeres vielsesringe og de ikke passer ændrer og justerer jeg størrelsen gratis op til 3 måneder efter jeres bryllupsdag.

    Hvad er forskellen på forlovelsesringe og vielsesringe?

    Forskellen på forlovelsesringe og vielsesringe ligger i både symbolik og tradition. En forlovelsesring gives ved frieri og bæres ofte af én part på venstre hånd. Den markerer løftet om ægteskab og har ofte et iøjnefaldende design, fx med sten. Vielsesringe udveksles under bryllupsceremonien og bæres af begge parter – typisk på højre hånd i Danmark. De symboliserer selve ægteskabet og har ofte et mere enkelt, klassisk design, men kan også være helt personlige og håndlavede. Nogle vælger at bære både forlovelses- og vielsesring, mens andre nøjes med én ring til begge formål.

    Hvad er organiske ringe?

    Organiske ringe fortæller lidt om formen på ringen, som ikke er lige, men som bølger, kan have regelmæssige linjer og kan variere i bredden samt tykkelse. Organiske vielsesringe er derfor et oplagt valg til par, der ønsker noget mere naturligt, sanseligt og karakterfuldt – og som ikke nødvendigvis går op i symmetri eller “det perfekte”.

    Kan vi designe vores egne vielsesringe med eget guld?

    Ja, I kan godt få lavet jeres vielsesringe af eget guld som kan være gamle guldsmykker eller guldbarrer. Jeres vielsesringe kan også laves af gamle hvidguldssmykker samt gamle sølvsmykker.

    0
      0
      Din Kurv